WEBSTER CITY LYNX CROSS COUNTRY RESULTS

GO-HAWK INVITATIONAL-WARTBURG CROSS COUNTRY COURSE

WAVERLY-SEPTEMBER 7, 2010

 

9th GRADE BOYS††††††††††††††††††††††††††††††† W.T.-18:47††††††††††††††††††††††††† MEDAL WINNERS

Ben Mossman†††††††††††††††††††††††††††††††††† ††† 6th-19:31†††††††††††††††††††††††††† Ben Mossman

Ryan Henrichs†††††††††††††††††††††††††††††††††† 23rd-21:29

Tristan Graham†††††††††††††††††††††††††††††††† 30th-22:05

Adam McMurray††††††††††††††††††††††††††††† 60th-25:05

Andrew Straw†††††††††††††††††††††††††††††††††† 62nd-25:33

Jake Hayes††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 63rd-25:36

Quin Bruns†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 64th-25:36

 

TEAM SCORES:Charles City 18, Decorah 30, Dubuque Hempstead 34, Webster City 59, Dike-New Hartford 72, Waverly-Shell Rock 92, Nashua-Plainfield 115, Wapsie Valley 115, Waterloo Columbus 124, Western Dubuque 125, Jesup 152, North Butler 186.

 

10th GRADE BOYS††††††††††††††††††††††††††††† W.T.-17:49††††††††††††††††††††††††† MEDAL WINNERS

Nick Thilges†††††††††††††††††††††††††††††††††††††† †† 3rd-18:15††††††††††††††††††††††††††† Nick Thilges

Ethan Glenn†††††††††††††††††††††††††††††††††††††† †† 5th-18:29††††††††††††††††††††††††††† Ethan Glenn

Jacob Clabaugh†††††††††††††††† †††††††††††††† †††6th-18:29††††††††††††††††††††††††††† Jacob Clabaugh

Lucas Poland††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 12th-19:21

Cory Woodhouse†††††††††††††††††††††††††††† 34th-21:18

Riley Rainey†††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 56th-23:15

Shane Gilman††††††††††††††††††††††††††††††††††† 62nd-23:58

 

TEAM SCORES:Webster City 14, Decorah 16, Dubuque Hempstead 53, Denver-Tripoli 61, Charles City 80, Western Dubuque 83, Waterloo Columbus 92, Dike-New Hartford 94, Northern University High School 136, Oelwein 172.

 

11th GRADE BOYS††††††††††††††††††††††††††††† W.T.-16:42

Andrew Laird†††††††††††††††††††††††††††††††††††† 13th-18:32

Derek Turner†††††††††††††††††††††††††††††††††††† 30th-19:58

Jake Hedeen††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 33rd-20:01

 

TEAM SCORES:Dubuque Hempstead 26, Denver-Tripoli 27, Western Dubuque 46, Decorah 47, Waverly-Shell Rock 61, Dike-New Hartford 63, Nashua-Plainfield 69, BCLUW 70, Webster City 76, Charles City 79, Waukon 93, North Fayette 99, Wapsie Valley 146, Waterloo Columbus 169, Oelwein 193, Grundy Center 269.

 

12th GRADE BOYS††††††††††††††††††††††††††††† W.T.-16:33††††††††††††††††††††††††† MEDAL WINNERS

Alex Lamp†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 2nd-16:36††††††††††††††††††††††††††† Alex Lamp

Austin Elm††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 15th-18:30

Mason Hedeen†††††††††††††††††††††††††††††††† 18th-18:49

Brade Tate††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 26th-19:27

Colin Ryan††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 36th-20:29

Cameron White††††††††††††††††††††††††††††††† 41st-20:51

Ben Westcott††††††††††††††††††††††††††††††††††† 54th-21:41

 

TEAM SCORES:Dubuque Hempstead 31, Webster City 35, Decorah 52, Denver-Tripoli 72, Waverly-Shell Rock 84, Northern University High School 90, Dike-New Hartford 105, Grundy Center 113, Waterloo Columbus 118, Western Dubuque 129, BCLUW 141.

 

CUMLATIVE TEAM SCORES:(No more than 2 top place winners from each grade level, 5 best equal score)

Decorah 19, Dubuque Hempstead 25, Webster City 29, Denver-Tripoli 45, Charles City 56, Western Duvuque 70, Waverly-Shell Rock 70, Dike-New Hartford 95, NU High 98, Waterloo Columbus 99, BCLUW 102, Nashua-Plainfield 121, Oelwein 172, Wapsie Valley 196, North Butler 235, Jesup 271.

 

COACH BUSSANíS COMMENTS:As an overall squad we had many breakout performances.Several of our athletes set new seasonís bests and all time personal bests.Our top 7 performances from this meet represented huge improvements over our performance a year ago at Waverly.Often by more than a minute per position.Our sophomores won the team title for their age group in a battle to the wire with Decorah.Nick Thilges, Ethan Glenn and Jacob Clabaugh all passed Decorah runners down the chute to seal the 2 point victory.In addition, all three of them set new personal records in medaling.Senior Alex Lamp had another outstanding race in finishing runner-up to Jay Welp of BCLUW on a late kick in the final 100 meters.Alex improved by over 30 seconds a year ago.Austin Elm and Mason Hedeen also had much improved performances as the senior boys missed winning by 4 points.Freshman Ben Mossman earned a medal in finishing 6th.Andrew Laird ran an exceptional final 2 Ĺ miles and moved up steadily throughout the field to finish 13th in the junior race.A very large of other athletes ran exceptionally well.This sets us up well as we approach the Ballard Invitational next Monday where we will face outstanding competition from Boone, Pella, Dallas Center-Grimes and several other schools.


 

 

WEBSTER CITY LYNX CROSS COUNTRY RESULTS

GO-HAWK INVITATIONAL-WARTBURG CROSS COUNTRY COURSE

WAVERLY-SEPTEMBER 7, 2010

 

9th GRADE GIRLS††††††††††††††††††††††††††††††† W.T.-16:57††††††††††††††††††††††††† MEDAL WINNERS

Megan Hughes††††††††††††††††††††††††††††††††† 6th-18:14†††††††††††††††††††††††††††† Megan Hughes

Gina Moline†††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 10th-18:30††††††††††††††††††††††††††† Gina Moline

Morgan Shannon†††††††††††††††††††††††††††† 22nd-19:08

 

TEAM SCORES:Decorah 19, Webster City 38, Western Dubuque 49, Dubuque Hempstead 69, Nashua-Plainfield 71, Charles City 76, Waverly-Shell Rock 81, New Hampton 91, Dike-New Hartford 116.

 

10th GRADE GIRLS†††††††††††††††††††††††††††† W.T.-15:27

Morgan Moline†††††††††††††††††††††††††††††††† 12th-17:03

Brenna Paukert††††††††††††††††††††††††††††††† 19th-17:40

Brittney Dodge†††††††††††††††††††††††††††††††† 29th-18:29

Rachel Kauffman†††††††††††††††††††††††††††† 49th-19:30

Erica Just†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 52nd-19:31

Ashley Meyers††††††††††††††††††††††††††††††††† 58th-19:49

Cassie Crick††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 69th-20:45

 

TEAM SCORES:Decorah 23, Denver-Tripoli 34, Dubuque Hempstead 38, Western Dubuque 42, Webster City 60, Waterloo West 63, North Fayette 68, New Hampton 72, Charles City 81, Waverly-Shell Rock 87, Waukon 103, Jesup 146, BCLUW 228.

 

11th GRADE GIRLS†††††††††††††††††††††††††††† W.T.-16:25

Nicole Heinrichs††††††††††††††††††††††††††††† 54th-19:47

Nichole Goodrich††††††††††††††††††††††††††† 90th-24:04

Kolby Stanley††††††††††††††††††††††††††††††††††† 92nd-24:38

 

TEAM SCORES:Waverly-Shell Rock 34, Dubuque Hempstead 36, Decorah 37, Denver-Tripoli 42, Jesup 61, Grundy Center 70, Western Dubuque 81, Wapsie Valley 113, Waterloo West 140, North Fayette 154, Waukon 160, Nashua-Plainfield 164, Charles City 167, Webster City 236.

 

12th GRADE GIRLS†††††††††††††††††††††††††††† W.T.-15:43

Alicia Long††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 16th-17:56

Megan Just†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 65th-23:17

Jori Smith††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††† 66th-23:23

 

TEAM SCORES:Decorah 14, New Hampton 23, Denver-Tripoli 24, Waterloo Columbus 64, Dubuque Hempstead 65, Western Dubuque 72, Charles City 107, Waukon 133, BCLUW 147, Webster City 147, Waverly-Shell Rock 154.

 

CUMULATIVE SCORES:Decorah 14, Denver-Tripoli 17, Western Dubuque 34, Dubuque Hempstead 41, Jesup 46, Waverly-Shell Rock 53, Webster City 63, New Hampton 70, Dike-New Hartford 93, Charles City 108, Waterloo West 108, North Fayette 119, Nashua-Plainfield 122, Waukon 147, Waterloo Columbus 165, BCLUW 216.†††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††††

 

COACH BUSSANíS COMMENTS:We showed significant improvement as a team.In particular, our freshman girls stepped up to a new level of performance.Megan Hughes, Gina Moline and especially Morgan Shannon all had new seasonís bests as they finished runner-up to an excellent Decorah squad.Several sophomores had great races as well.Morgan Moline, Brenna Paukert and Brittney Dodge all ran very well.Senior Alicia Long had a very strong performance in her race for 16th.Many other members of the team had their best races to this point of the season.We are excited to see how much more improvement we can show at Ballard on Monday.