WEBSTER CITY LYNX CROSS COUNTRY RESULTS

NORTH CENTRAL CONFERENCE CHAMPIONSHIP-OCTOBER 13, 2009

WHITTEMORE GOLF COURSE

 

BOYS VARSITY

 

W.T.-16:19

 

TEAM SCORES

 

 

Alex Lamp

 

††† 3rd-17:02

 

Algona

 

26

Matt Severe

 

13th-18:05

 

Webster City

 

66

Jacob Clabaugh

 

15th-18:15

 

Clear Lake

 

105

Mason Hedeen

 

16th-18:22

 

Eagle Grove

 

110

Austin Elm

 

19th-18:27

 

St. Edmond

 

120

Ethan Glenn

 

33rd-19:10

 

Iowa Falls

 

169

Andrew Laird

 

37th-19:37

 

Clarion-Goldfield

 

193

 

 

 

 

Humboldt

 

204

ALL CONFERENCE

 

 

 

Hampton-Dumont

 

219

Alex Lamp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J.V.BOYS

 

W.T.-18:48

 

J.V. AWARD WINNERS

 

 

Derek Turner

 

††† 5th-19:12

 

Derek Turner

 

 

Colin Ryan

 

††† 7th-19:32

 

Colin Ryan

 

 

Corey Woodhouse

 

10th-19:37

 

Corey Woodhouse

 

 

Jake Hedeen

 

18th-20:04

 

 

 

 

Andrew Turpen

 

20th-20:14

 

 

 

 

John Johnson

 

23rd-20:23

 

 

 

 

Riley Rainey

 

36th-21:22

 

 

 

 

Cameron White

 

42nd-22:02

 

 

 

 

James Durivage

 

†† 57th-23:23

 

 

 

 

 

COACH BUSSANíS COMMENTS:The boys had a fantastic race.It was far and away our best effort this year.We had set a goal of being in the top 2.Going into the meet we knew that we had earned 19 top 2 finishes as a boys squad in the north central conference.Eagle Grove had earned 20 to lead the NCC in top 2 finishes.By accomplishing our goal, we have tied their program.This was very important to the boys and they spent quite a bit of time discussing not only that goal but specifically what each person had to do in order for the team to succeed.Alex Lamp had a tremendous race and ran 3rd throughout.It was a fine accomplishment after earning all conference in 8th place a year ago.Matt Severe went out aggressively and ran in the top 10 throughout the first 2 miles before battling his way in for 13th.Jacob Clabaugh, Mason Hedeen and Austin Elm all set significant new personal records in running together as a pack throughout the race.It was this group that keyed our 2nd place finish.At Algonaís home meet, Clear Lake had only been a handful of points behind us.Eagle Grove had just won their division of their home meet and had defeated us earlier in the season.To finish 40 points clear of both squads is clear evidence of the quality of the teamís effort.Ethan Glenn set a new P.R. in finishing 33rd and Andrew Laird was solid despite battling an injury.

 

On the J.V. side, nearly every runner had a seasonís best.In particular, our top 3, led by Derek Turner, all had new personal records to finish in the top 10 and earn awards.The entire group competed with a lot of pride and a number of them also set new personal records.

 

We now will focus on preparations for the district meet on Thursday, October 22nd in Spencer.We will face very stiff competition from Algona, Sioux City Heelan, LeMars, Spencer and Garner-Hayfield.The top 3 teams will move on to state.Race time will be at 4:00 p.m.


WEBSTER CITY LYNX CROSS COUNTRY RESULTS

NORTH CENTRAL CONFERENCE CHAMPIONSHIP-OCTOBER 13, 2009

WHITTEMORE GOLF COURSE

 

GIRLS VARSITY

 

W.T.-15:55

 

TEAM SCORES

 

 

Mikaela Pruismann

 

12th-16:43

 

Humboldt

 

57

Breanne Wagner

 

13th-16:44

 

St. Edmond

 

70

Brenna Paukert

 

14th-16:46

 

Webster City

 

73

Morgan Moline

 

16th-17:04

 

Algona

 

103

Sarah Perin

 

18th-17:10

 

Clear Lake

 

139

Alicia Long

 

19th-17:13

 

Eagle Grove

 

180

Erin Hunt

 

26th-17:36

 

Hampton-Dumont

 

193

 

 

 

 

Iowa Falls

 

208

 

 

 

 

Clarion-Goldfield

 

214

 

 

 

 

 

 

 

J.V. GIRLS

 

W.T.-18:02

 

J.V. AWARD WINNERS

 

 

Brittney Dodge

 

††† 1st-18:02

 

Brittney Dodge

 

 

Bailey Bergman

 

††† 5th-18:30

 

Bailey Bergman

 

 

Kelsey Griffith

 

††† 6th-18:36

 

Kelsey Griffith

 

 

Ashley Meyers

 

††† 9th-18:44

 

Ashley Meyers

 

 

Erica Just

 

10th-18:46

 

Erica Just

 

 

Linnea Palmkvist

 

11th-18:52

 

 

 

 

Nicole Heinrichs

 

14th-19:23

 

 

 

 

Kristine Smith

 

17th-19:34

 

 

 

Brittney Arkland

 

21st-19:40

 

 

 

 

Rachel Hoffman

 

31st-20:20

 

 

 

 

Amanda Hicok

 

33rd-20:26

 

 

 

 

Jori Smith

 

34th-20:34

 

 

 

 

Bailey Anderson

 

44th-21:33

 

 

 

 

Kolby Stanley

 

45th-21:41

 

 

 

 

Angie Dunlay

 

55th-23:59

 

 

 

 

 

COACH BUSSANíS COMMENTS:This was far and away our best effort of the season.It is the first time weíve had 3 girls together in the 16:40ís and the first time weíve had all 7 girls in the 17:30ís or under.Humboldt and St. Edmond both utilized their ability to put 3-4 runners in the top 10 to separate themselves from our pack.While we dominated both of them in the 5th-7th position, we could not overcome the low scores generated by their all conference performers.We fell short of our goal of having at least 1, if not 2, all conference runners.However, that was not for the lack of quality performances.Mikaela Pruismann stepped forward with her best race of the year and Breanne Wagner and Brenna Paukert made it a solid top 3 for us.Morgan Moline has become a consistent scoring runner for us and Sarah Perin and Alicia Long were along side battling with them throughout the race.Erin Hunt had her seasonís best performance by 25 seconds.

 

On the J.V. side, Brittney Dodge ran an aggressive race taking the lead from the start and dominating throughout.She set a new personal record in the process.We placed 4 other girls in the top 10 and Sweedish exchange student, Linnea Palmkvist, ran a strong race for 11th.Overall, a number of our J.V. set new seasonís best or new personal records and got is off to a great start in the meet.

 

The girls will now turn their attention to the Spencer district where we have an opportunity to be among top 3 teams.We will face powerhouse Sioux City Heelan as well as ELCART, Spencer and conference foe Algona along with a number of other talented squads.